Hajfa

[niecodziennik]

Jaka powinna być kobieta?

Zaprosił ją do kina. Poszli na Ojca narzeczonej. Film strasznie się Grace nie podobał. Nienawidziła takich dziewczyn jak Elizabeth Taylor w roli głównej, nienawidziła rozpuszczonych bogatych dziewczyn, od których oczekiwano wyłącznie wdzięczenia się i żądań. Maury powiedział, że to tylko komedia, ale Grace zaprotestowała, że nie o to chodzi, choć nie umiała jasno wytłumaczyć, o co jej właściwie chodzi. Ktoś mógłby pomyśleć, że to dlatego, że pracuje jako kelnerka i nie stać jej na studia, i że jeśli chciałaby na przykład mieć taki ślub jak w filmie, to musiałaby latami oszczędzać, by samodzielnie za niego zapłacić. (Maury tak właśnie myślał i czuł do niej wielki, niemal nabożny szacunek).
Nie umiała wyjaśnić ani nawet do końca zrozumieć, że nie czuje zazdrości, lecz wściekłość. I nie dlatego, że nie może kupić sobie takich rzeczy czy tak się ubierać. Chodziło jej o sposób, w jaki oceniano dziewczyny. Wszyscy ludzie, wszyscy mężczyźni myśleli, że powinny być właśnie takie: piękne, hołubione, rozpuszczone, samolubne, głupie. Taka musiała być dziewczyna, żeby się w niej zakochać. Potem zostawała matką i w sentymentalny sposób poświęcała się dzieciom. Nie była już samolubna, ale równie głupia. Na zawsze.
Grace gotowała się ze złości, siedząc obok chłopaka, który się w niej zakochał, bo uwierzył – natychmiast – w prawość i wyjątkowość jej duszy i ciała i traktował jej ubóstwo jak romantyczną pozłotkę.”

[Alice Munro, „Namiętność”, {w:}„Uciekinierka”, przeł. Alicja Skarbińska-Zielińska, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2009, str. 191-192.]

About these ads

Kategoria: Wyjątki, , , , , ,

3 Responses

 1. Mizuu pisze:

  Sorry, ale mnie też to wkurwia.

 2. fisza pisze:

  ach, to z „mojej” ksiazki!

 3. wroniegniazdo pisze:

  Dorzucę wersję z Kuczoka, wykład ojca:

  – A z kobitami, he, he, to zasada jest jedna, sprawdzona: piękna kobita nie musi być, piękny to ma być koń, jak go na targu kupujesz. Kobite se musisz wybrać rasową. Piękne konie to już na ciebie czekają, rasową kobitę nam przywieź, co, matka, ni mom racji?

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Dołącz do 52 obserwujących.

%d bloggers like this: